eduropa.sk

Bitcoin- digitálna mena, alebo finančná revolúcia Prihláste sa cez Facebook

Humbuk okolo Bitcoinu nie a nie utíchnuť. Už niekoľko rokov tento fenomén láme rekordy a teší sa obľube nie len nových používateľov, ktorí ho reálne využívajú na platenie, ale aj investorov, ktorí špekulujú ako na Bitcoine zarobiť.

Čo je Bitcoin?  

Ak Vám niekto povie, že si máte predstaviť Euro, pravdepodobne sa Vám vybaví minca z kovu. Ak by sme si mali predstaviť Bitcoin predstavovali by sme si zhluk dát, ktorý určuje, do ktorej peňaženky koľko Bitcoinov patrí. Aby toho na predstavovanie nebolo málo, tento zhluk dát je uložený na sieti, ktorú vytvárajú všetci zúčastnení. To znamená, že sieť tvoría baníci (minery), ktorí Bitcoiny "dolujú", ale aj všetci ostatní, ktorí vlastnia Bitcoinovú peňaženku (rozumej hardware, alebo software na držbu, prijímanie a odosielanie Bitcoinu).

Kde teda sú moje Bitcoiny uložené?

Všade, a zároveň nikde. Vo vašej peňaženke je len informácia o tom, koľko bitcoinov vlastníte, ale reálne dáta sa nachádzajú na sieti v tzv. blockchainoch. Blockchain je niečo ako účtovná kniha, kde sú uložené všetky transakcie od založenia Bitcoinu. Blockchain je verejný, a tak sa do neho môže "pozrieť", alebo si ho stiahnuť hocikto. Inými slovami blochain je decentralizovaná databáza, ktorá môže byť cela, alebo len čiastočne uložená u každého používateľa.

Z tohto nám plynie hneď niekoľko výhod:

  1. Celý systém je decentralizovaný, čo znamená, že systém nie je závislí od jedného uzla, pc, alebo servera. Čím viacej používateľov je zapojených do takéhoto systému, tým môžeme systém považovať za stabilnejší. V prípade výpadku jedného z uzlov, nedochádza k stratám na dátach, lebo tie sú uložené u xyz ďalších uzlov.
  2. Systém je transparentný. Kedže každý ma prístup k blokchainu, ktorý sme si prirovnali k účtovnej knihe. To znamená, že každý, kto má dostatočné vzdelanie si vie zistiť koľko prostriedkov patrí ku ktorej peňaženke, resp. aké transakcie boli vykonané a na akú adresu. Aktuálny stav peňaženky potom predstavuje súčet hodnôt prijatých prostriedkov - vynaložených prostriedkov.

Bitcoin a anonymita.

Je Bitcoin anonymný? Za určitých okolnosti áno! Ako sme si vyššie spomenuli k blockchainu ma prístup každý, a teda informácie o zostatkoch a transakciách sú voľne dostupné. Avšak nikto nevie komu, ktorá peňaženka patrí, lebo neexistuje žiaden zoznam, kde by bolo napísané, že táto peňaženka patrí konkrétne tomuto človeku, alebo tejto organizácií. Iná situácia je ak majiteľ peňaženky sám zverejní kód (slúži ako číslo účtu) svojej  peňaženky napr. na svojich stránkach. V takomto prípade majiteľ stráca prakticky všetku anonymitu, pretože kód peňaženky sa dá spojiť s konkrétnou osobou, alebo organizáciou a zároveň všetky transakcie sú verejne dostupne.

Aké je teda reálne využitie Bitcoinu?

Bitcoin vznikol niekedy v roku 2008 a od vtedy sa z nuly vyšplhal na niečo vyše 9500 Eur (v čase publikovania tohto článku). Obchoduje sa na burzách, čo umožňuje investorom a obchodníkom pohodlný prístup k tomuto artiklu. Už dnes existujú kamenné aj internetové obchody, kde sa dá platiť touto menou avšak podľa môjho názoru Bitcoin na svoj rozmach ešte len čaká. 

Pridaj komentár

Prihláste sa

Diskusia

Marcel
2018-02-18 17:58:58
asdas qsd asd asd asd asd asd asd
Marcel
2018-02-18 18:03:46
asdasd asd,ôalsdk ôlasd ôaslkdôa lsd