eduropa.sk

Internet je plný hrozieb, pozrite sa ako sa chrániť Prihláste sa cez Facebook

V dnešnej dobe sa čoraz viac spoliehame na internet a modernú techniku. Nakupujem cez internet, platíme kreditnou kartou, posielame elektronickú poštu, či zdieľame súkromné fotografie s rodinou a priateľmi. Nanešťastie na internete číha množstvo podvodníkov a zlodejov, ktorý by sa chceli dostať k naším účtom, číslam kreditných kariet a iným informáciám ktoré by mohli použiť na vlastné obohatenie.    Dnes si povieme pár pravidiel ako sa chrániť pred takýmito aktivitami.

 

1. Antivírus

Tu naozaj nie je o čom. Antivírus jednoducho patrí do každého počítača a predstava, že sa bez tohto programu zaobídu používatelia počítačov od Applu je dávno neplatná. Antivírus je program, ktorý by mal bežať nonstop na pozadí. To znamená, že si robí svoju robotu aj keď o ňom neviete. Moderné antivíry sledujú hneď niekoľko veci na raz. Sledujú napríklad Vašu emailovú komunikáciu, či v prílohe sa nenachádza škodlivý kód. Sledujú internetové pripojenie a v prípade ohrozenia ho prerušia. Taktiež sledujú podozrivé správanie spustených programov. Okrem toho si každý antivírus pravidelne sťahuje z internetu zoznam už známych vírov a preto nestačí mať antivírus len stiahnutý, ale treba dbať na to aby bol stále aktualizovaný. Antivírový program patrí do každého Vášho zariadenia bez ohľadu na to na čo ho používate. Ak neviete po akom antivíre siahnuť a nechcete míňať majland vystačíte si aj s verziou zdarma od Avastu (Avast Free Antivirus).

 

2. Firewall

Firewall ako preklad napovedá vytvára bariéru (ohnivú stenu) medzi Vami a vonkajším svetom (internetom). Laicky môžeme povedať, že úlohou firewallu je zakázať komunikáciu, ktorá sa vymyká určitým pravidlám. Firewall môže byť spustený na počítači, alebo na wifine cez ktorú sa pripájate. O konfigurácii firewallu by sa dala napísať knižka a preto nemá zmysel nejak obšírnejšie to popisovať. Menej technicky zdatný používateľ si bude musieť vystačiť s preddefinovaným nastavením. A keďže firewall je súčasťou nových operačných systémov je potrebné vedieť, že nejaký firewall existuje a netreba ho zbytočne vypínať ak beží niekde na pozadí. 

 

3. Aktualizácia systému

Do top 3. opatrení určite patri aj aktualizácia systému. Nech používate ktorýkoľvek operačný systém dbajte na to aby bol vždy aktualizovaný. Výrobcovia aktualizáciami opravujú chyby o ktorých sa nevedelo, ale dnes sa už vie. Mnoho z týchto chýb predstavuje bezpečnostné riziko, ktoré môže využiť útočník, alebo škodlivý software na infikovanie, či úplné ovládnutie Vášho PC. 

 

4. Ďalší software

Okrem firewallov a antivírov existuje na trhu množstvo ďalších programov, ktoré slúžia na odstránenie tzv. nechceného softvéru. Aj keď nechcený softvér nemusí hneď predstavovať bezpečnostné riziko, môže spomaľovať Váš počítač, vkladať nechcené reklamy na miesta kde by ináč neboli, alebo sledovať Vašu činnosť a informácie o Vás poskytovať niekomu cudziemu. Na odstránenie takéhoto softvéru mnohokrát nestačia bezplatné verzie antivírových programov a preto treba siahnuť po ďalšom softvéri. Tu možno spomenúť SpyBot, alebo SuperAntiSpyware. Za zmienku stojí aj AdBlocker - plugin do webového prehliadača, ktorý zabráni vyskakovaniu otravných okien, reklám či presmerovaniam na iné stránky. Ak používate Google Chrome a zdá sa Vám, že reklám je nejak viacej, prehliadač je pomalší, alebo sa často otvárajú okná bez toho aby ste na niečo klikli, použite Chrome Cleanup Tool. 

Bezpečnosť na internete môžete zvýšiť aj tým, že použijete VPN software. Tu však treba povedať, že verziu zdarma asi nenájdete a ak aj áno, tak Vám neodporúčam takúto verziu používať. VPN je software, ktorý vytvorí zašifrované spojenie medzi dvoma počítačmi a tak chráni Vaše dáta pred ostatnými používateľmi internetu. Keďže sa jedná o platenú službu, VPN nájde využitie hlavne tam kde sa pracuje s citlivými dátami. Napr. osobné informácie o klientoch atď..

 

5. Dávajte si pozor

Najväčším bezpečnostným rizikom je vždy človek sám pre seba a preto je dobré si osvojiť pár návykov, ktoré Vám pomôžu predísť hrozbám:

  1. Používajte legálny software, zo známych, či overených zdrojov. Dbajte na to aby programy vrátane operačného systému boli aktualizované na najnovšie verzie.
  2. Buďte podozrievavý. Ak navštívite stránku, ktorá sa Vás snaží presmerovať niekde inde, choďte preč radšej sami.
  3. Veľké firmy ako Facebook, či Google využívajú protokol https. Ak ste na takýchto stránkach dbajte na to aby v riadku kde píšete adresu bolo https, alebo názov spoločnosti zeleným v závislosti od použitého prehľadača.
  4. Nepripájajte sa k WIFI sieťam, ktoré nie sú chránené heslom a ktoré nepoznáte.

 

 

 

Pridaj komentár

Prihláste sa

Diskusia