eduropa.sk

Zoznámte sa s Arduinom Prihláste sa cez Facebook

Arduino je fenomén, ktorý v posledných rokoch ohúril, nielen študentov a programátorov na celom svete. Pre tých čo sa s Arduinom ešte nestretli Jedná sa o dosku osadenú programovateľným mikrokontrolérom s digitálnymi a analógovímy vstupmi a výstupmi. Cela architektúra je OPEN SOURCE, vďaka čomu sa ceny zariadenia a ďalšieho príslušenstva držia relatívne nízko pri zemi. Nie len vďaka tomu sa z Arduina stala výhodná platforma pre mladých elektrotechnikov, ktorí si chcú vyrobiť a naprogramovať vlastné zariadenie.

Ale vráťme sa naspäť k téme. Na čo je teda Arduino dobré? Arduino má digitálne a analógové vstupy a výstupy ku ktorým vieme pripájať rôzne senzory, vstupno-výstupné zariadenia, servo motorčeky, LED diódy, gsm moduly a podobne. Vďaka veľkému množstvu prídavných zariadení si môžete vytvoriť zariadenie podľa vlastných predstáv.

Arduino bolo pôvodne navrhnuté ako študijná pomôcka, alebo ako prototypová platforma. Preto bol pri vývoji kladený vysoký dôraz na jednoduchosť. Vývojové prostredie je napísane v Jave a tak nie je ho problém požívať pod Windowsom, Linuxom alebo OS X. Jazyk ktorý sa používa pri programovaní je podobný jazyku C.

Vďaka rozsiahlej komunite dnes už nie je problém nájsť množstvo príkladov a rôznych aplikácií, ktorých úroveň použiteľnosti sa približuje komerčným zariadeniam.

Ako to cele teda funguje? Princíp fungovanie je veľmi jednoduchý. K doske Arduino pripojíme potrebné periférie, napr. senzor, alebo lcd modul. Arduino prepojíme s počítačom, pomocou ktorého kompilujeme a nahráme kód, ktorý sme napísali vo vývojovom prostredí do Arduina.

Čo teda potrebujeme na úplný začiatok ?

1.    Arduino

2.    USB kábel

3.    Počítač

4.    Voliteľne – rôzne senzory a podobne..

 

Pokiaľ začínate s Arduinom, kúpte si buď Arduino Uno, alebo o čosi drahšie Arduino mega 2650. Dostanete tak viacej portov, vďaka čomu budete môcť s Mega 2650 používať viacej zariadení. Dávajte si pozor na dosky typu mini a nano. Nakoľko tieto dosky nie sú osadené USB portom je potrebne k nim dokúpiť zariadenie ktoré sa nazýva programátor, až potom ich môžete pripojiť k počítaču.

Pridaj komentár

Prihláste sa

Diskusia