Spišský hrad je jedným z najväčších hradných komplexov v Európe a patrí medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. V roku 1961 Spišský hrad v rámci prvej skupiny vybraných historických objektov vyhlásila vláda Slovenskej socialistickej republiky za národnú kultúrnu pamiatku SR.

História Spišského hradu:

Spišský hrad bol postavený v 12. storočí a slúžil ako významné strategické a administratívne centrum vtedajšieho Uhorského kráľovstva. V priebehu storočí prešiel hrad niekoľkými prestavbami a rozšíreniami, pričom v 13. storočí bol dobudovaný na kamennej pevnosti. V 15. a 16. storočí sa hrad stal dôležitým centrom protitureckej obrany.

Popis Spišského hradu:

Hradný komplex zahŕňa horný, stredný a dolný hrad. Najvyššia časť, horný hrad, obsahuje obranné veže a paláce. Stredná časť je charakteristická obytnými a hospodárskymi budovami a dolný hrad je najrozľahlejší, obsahujúci otvorené nádvorie a ďalšie budovy. Pôsobivý je aj výhľad z hradu na okolitú krajinu.

Majitelia Spišského hradu:

Hrad mal počas svojej histórie viacerých významných majiteľov. Medzi najvýznamnejších patrili členovia rodu Zápoľskovci, Thurzovci a Čákiovci. Každý z týchto majiteľov prispel k rozšíreniu a opevňovaniu hradu.

Zaujímavosti o Spišskom hrade:

1. Spišský hrad bol použitý ako kulisa v niekoľkých filmoch a televíznych seriáloch vrátane kultového filmu „Dragonheart“.
2. Hrad je domovom rôznych archeologických nálezov, ktoré dokladajú jeho bohatú a pestrú históriu.
3. V hrade sa nachádza múzeum, kde návštevníci môžu vidieť expozície prezentujúce život na hrade v rôznych historických obdobiach.
4. Každoročne sa na Spišskom hrade konajú rôzne kultúrne a historické podujatia, ktoré pritiahnu návštevníkov z celého sveta.

Spišský hrad je nielen fascinujúci historický a architektonický skvost, ale aj svedok mnohých významných udalostí v dejinách strednej Európy.